Jak prawidłowo rozmieścić gniazdka elektryczne?

Rozmieszczenie i właściwe dobranie gniazd elektrycznych oraz oświetlenia to podstawa, by w domu mieszkało się przyjemnie i komfortowo.

Gniazda ścienne należy rozmieścić w taki sposób, by w jak najmniejszym stopniu korzystać z przedłużaczy i rozgałęźników. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ na wstępnym etapie budowy obiektów brakuje często ostatecznego planu wykończenia wnętrz i ich aranżacji. Istotne jest jednak, by zaplanować, choćby prowizorycznie, jakie sprzęty gospodarstwa domowego będą się znajdowały w poszczególnych pomieszczeniach, tak aby przewidzieć liczbę gniazdek i ich budowę, tzn. czy mają być pojedyncze, czy potrójne.

Jeśli mamy świadomość ilości sprzętu elektrycznego, to wówczas najlepiej rozmieścić gniazdka co 2 m, na wysokości 20 cm od podłogi. Wyjątek stanowią jedynie pomieszczenia narażone na dużą wilgotność, jak łazienka czy kuchnia. Wówczas umieszczamy gniazdka na wysokości ok. 1-1,5 m od podłogi, tak aby nie były zasłonięte przez pralkę, lodówkę lub zmywarkę. Rodzaj montowanych tu gniazd też jest inny – nie mogą to być zwykłe gniazdka, lecz gniazda hermetyczne z tzw. stykiem ochronnym przed wilgocią i wodą. Trzeba przy tym pamiętać, że montując gniazdka w pobliżu kranów, należy zachować od nich przynajmniej 60 cm odstępu.

W pokojach mieszkalnych powinno znajdować się od 2 do 5 gniazdek, w zależności od powierzchni pomieszczenia. Kuchnia to około 6 gniazdek i 4 wypustów, łazienka 4 gniazdka, przedpokój 1-2 gniazdka. Warto również zamontować jedno gniazdko na tarasie, jeśli takowy istnieje.